Margaretki

Krótka historia…

W naszej parafii istnieje Apostolat Margaretka, którego celem jest modlitwa za kapłanów. Ta wspólnota powstała jako owoc sześciu pielgrzymek do Medjugorje, organizowanych przez ks. Sławomira Przychodnego. Podczas jednej z nich zetknęliśmy się z Apostolatem Margaretka.

Ta forma modlitwy bardzo nam się spodobała i już w drodze do domu, w Wiedniu, 24 czerwca 2004 r. powstała pierwsza Margaretka, którą założyła nasza parafianka Jadwiga Smoczyńska. Otrzymał ją ks. Sławomir Przychodny. W tym samym dniu udało się parafiance Marii Steciuk zebrać zespół modlitewny do następnej Margaretki. Tak się zaczęło. Po powrocie do Wschowy zaczęły powstawać jedna po drugiej grupy margaretkowe. W tej chwili jest ich 23, a tworzą je 62 osoby z naszej parafii. Są też osoby z innych parafii należące do tej grupy, nawet z odległych miejscowości. Modlitwą margaretkową objętych jest 17 księży, w tym 1 biskup (ks. bp Edward Dajczak). Niektórzy z tych księży mają po parę takich Margaretek. Niektóre Margaretki mają pod opieką modlitewną aż 7 księży.

Na czym polega ta modlitwa?

Osoby modlą się za kapłana w oznaczony dzień modlitwą za kapłana i koronką do Królowej Pokoju (Wierzę w Boga, 7x Ojcze nasz, 7x Zdrowaś Maryjo, 7x Chwała Ojcu). Są to modlitwy obowiązkowe, do końca naszego życia. Margaretki podejmują różne pobożne praktyki, które ofiarują za kapłanów. Są to Różańce, Koronka do Miłosierdzia Bożego, a nawet podejmują służebne prace. Bardzo się cieszymy, że w naszej okolicy powstaje dużo takich grup modlitewnych. Ruch ten stale się rozszerza. Patronką naszej grupy jest Maryja, Królowa Pokoju.