Służba liturgiczna

MINISTRANCI W PARAFII ŚWIĘTEJ JADWIGI WE WSCHOWIE

W Konstytucji o Liturgii, w numerze 7, czytamy: "Każdy obchód liturgiczny, jako dzieło Chrystusa-Kapłana i Jego Ciała, czyli Kościoła jest czynnością w najwyższym stopniu świętą, a żadna inna czynność Kościoła nie dorównuje jej skuteczności z tego samego tytułu i w tym samym stopniu".

Ten soborowy dokument, jak i inne - posoborowe, które ujmują sprawę odnowy liturgii, wpominają o pełnieniu różnego rodzaju posług liturgicznych przez ludzi świeckich. Określony jest w nich cel i charakter każdej funkcji. Znajdują się w nich warunki, które powinni spełnić Ci, którym funkcje liturgiczne zostaną powierzone oraz podkreślają konieczność odpowiedniego podjęcia tego zaszczytnego zadania.

W szczególny sposób mówią o tym nry: 28 i 29 KL: "w odprawianiu liturgii każdy spełniający swą funkcje, czy to duchowny, czy świecki powinien czynić tylko to i wszystko to co należy do niego z natury rzeczy i na mocy przepisów liturgicznych. Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc każdy wykonuje swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego. Należy więc starannie wychować te osoby w duchu liturgii oraz przygotować do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przypadających każdemu czynności".

W naszej parafii jest 20 ministrantów. Przygotowują sie do pełnienia swoich zadań na cotygodniowych spotkaniach. Odbywają się one w soboty o godz. 11.00 w kaplicy. Ci, którzy przygotowują się do przyjęcia w zastępy ministrantów - kandydaci - przychodzą pół godziny szybciej.

W czasie spotkań zdobywamy wiedzę o znaczeniu gestów, postaw i symboli, które mają zastosowanie w liturgii. Uczymy się każdej posługi, poprzez teorię i praktykę, czyli katechezy i intensywne ćwiczenia. Zgłębiamy także teksty Pisma Świętego. Poznajemy Liturgię Słowa, na niedzielę, którą poprzedza spotkanie, abyśmy mogli lepiej przygotować się do czytania i zrozumienia podanych nam tekstów.

W każdy pierwszy piątek miesiąca przygotowujemy oprawę Mszy świętej w najdrobniejszych szczegółach. Jest to spotkanie wszystkich grup, które istnieją w parafii. Pomagamy sobie nawzajem w tym pięknym przeżyciu spotkania z Bogiem. To nasza duma.

Oprócz spotkań w kaplicy, na których poznajemy zasady wspólnego działania w czasie liturgii, uvzymy się pomagania sobie w czasie rekreacji. Bierzemy udział w rozgrywkach piłki nożnej, tenisa stołowego. Nawet oglądamy ze sobą interesujące filmy. .

Zapraszamy Wszystkich, którzy chcieliby stać się "Ochroniarzami Pana Jezusa"!

Czas: każda sobota, godz. 10.00

Miejsce: kaplica św. Jadwigii Królowej